Przygotowanie próbki kału do badań u niemowląt i dzieci

Zmodyfikowano dnia pt, 4 Paź o 12:51 PO POŁUDNIU

Badanie kału u dzieci, zwłaszcza najmłodszych, to istotny element diagnostyki, szczególnie w przypadku problemów trawiennych, biegunek, obecności śluzu czy krwi w stolcu. Jednak poprawne przygotowanie próbki do badania jest kluczowe, aby wynik był miarodajny. W artykule znajdziesz praktyczne porady, jak prawidłowo pobrać kał do badania u niemowląt oraz dzieci korzystających z pieluszek oraz u dzieci, które używają nocnika.

Pobieranie próbki kału z pieluszki

W przypadku niemowląt i dzieci korzystających z pieluszek, proces pobierania materiału do badania wymaga szczególnej uwagi, aby zapewnić, że próbka jest jak najbardziej wolna od zanieczyszczenia moczem. Oto kroki, które warto zastosować:

  • Szybkie działanie: Najlepsze próbki kału to te, które zostały pobrane zaraz po wypróżnieniu. Nie należy zostawiać dziecka z pełną pieluszką na dłuższy czas, ponieważ kontakt z moczem może wpłynąć na wynik badania.

  • Oddzielenie kału od moczu: Idealnie jest uchwycić kał jeszcze zanim zmiesza się z moczem. W przypadku niemowląt noszących pieluszki, warto często zmieniać pieluszkę, aby w razie potrzeby szybko pobrać świeżą próbkę. Można również spróbować rozpoznać moment, kiedy dziecko będzie się wypróżniać i umieścić pod jego pupą chłonny materiał lub specjalną wkładkę, która ułatwi pobranie kału.

  • Zwracaj uwagę na konsystencję i domieszki: Próbka powinna być pobrana z kilku miejsc, ze szczególnym uwzględnieniem pobrania kału z obecnością śluzu czy krwi. Taka próbka pozwoli na dokładniejszą analizę i pomoże w postawieniu trafnej diagnozy.


Pobieranie próbki kału z nocnika

Dzieci, które już potrafią korzystać z nocnika, również wymagają odpowiedniego przygotowania próbki kału, aby zapewnić jej wiarygodność. Oto, jak to zrobić:

  • Czystość nocnika: Przed rozpoczęciem pobierania próbki należy dokładnie umyć, wyparzyć oraz zdezynfekować nocnik, aby uniknąć zanieczyszczeń. Najlepiej aby dziecko korzystało z nocnika bez wcześniejszego opróżniania pęcherza. Jeśli to konieczne, upewnij się, że dziecko najpierw opróżni pęcherz do toalety, a dopiero później usiądzie na nocnik, aby zebrać samą próbkę kału. Ważne jest, aby unikać bezpośredniego pobierania próbki kału z nocnika. Choć nocnik jest wyparzany, staramy się pobierać materiał bez kontaktu z jego powierzchnią, aby zapewnić jak najwyższą czystość próbki.

  • Obserwuj kał: Podobnie jak w przypadku niemowląt i dzieci korzystających jeszcze z pieluszki, należy zwrócić uwagę na konsystencję kału, obecność śluzu oraz krwi. Te cechy są ważne w diagnostyce i warto zadbać, aby próbka zawierała te elementy, jeśli są one widoczne.

  • Pobranie próbki: Po wypróżnieniu dziecka należy przenieść odpowiednią ilość kału do specjalnego pojemnika do badania, używając czystej szpatułki. Ważne, aby próbka była pobrana z kilku miejsc stolca, aby wynik był jak najbardziej dokładny. Po pobraniu pojemnik szczelnie zamykamy i podpisujemy pojemnik imieniem i nazwiskiem pacjenta oraz datą i godziną pobrania materiału. 


Ogólne zasady prawidłowego pobierania próbek kału

W aptekach dostępne są specjalne, jednorazowe pojemniki na próbki kału, które zazwyczaj są wyposażone w szpatułkę. Warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Próbka nie powinna mieć kontaktu z moczem lub wodą: Zarówno mocz, jak i woda (np. z toalety) mogą zafałszować wyniki badania, dlatego ważne jest, aby próbka była „czysta”, bez żadnych dodatkowych płynów.

  • Przechowywanie próbki: Najlepiej pobrać probówkę bezpośrednio przed przyjazdem Specjalisty. Jeżeli nie jest to możliwe, kał po pobraniu należy przechowywać w lodówce (2-8 stopni C) przez maksymalnie 24 godziny.

  • Pojemnik oraz ilość kału: Kał należy pobrać do specjalnego pojemnika przy użyciu umieszczonej w pojemniku łopatki. Ilość materiału potrzebna do analizy jest zależna od ilości badań, standardowo jest to 1/3 wysokości pojemnika. Pojemnik można zakupić w każdej aptece. 

  • W przypadku badania kału na posiew ważne jest aby kał pobrać do pojemnika sterylnego (jałowego).



Czy ten artykuł był pomocny?

To wspaniale!

Dziękujemy za opinię

Przepraszamy, że nie udało nam się pomóc!

Dziękujemy za opinię

Daj nam znać, jak możemy ulepszyć ten artykuł!

Wybierz co najmniej jeden powód
Wymagana weryfikacja captcha.

Wysłano opinię

Doceniamy Twój wysiłek i postaramy się naprawić artykuł