Przygotowanie noworodka lub niemowlęcia do pobrania krwi

Zmodyfikowano dnia Wed, 14 Feb 2024 o 02:10 PM

Oto kilka wskazówek pomocnych w przygotowaniu maluszka do badania krwi.


  • Ostatnie karmienie mlekiem powinno nastąpić na 20-30 minut przed przyjazdem specjalisty - pozwoli to usprawnić pobranie krwi dzięki lepszemu nawodnieniu.


  • Przygotuj numer PESEL dziecka - na wizycie specjalista uzupełni dane małego pacjenta, a w przypadku gdy dziecko jeszcze nie posiada numeru PESEL, uzupełni samą datę urodzenia - najlepiej wpisaną w książeczkę zdrowia dziecka.


  • Komfort dziecka tego dnia jest niezwykle istotny, dlatego prosimy o przewinięcie pieluszki dziecku i założenie ubranka nieuciskającego, odsłaniającego miejsce pobrania krwi.


  • Ułatwieniem dla dziecka z pewnością okażą się zabawki, bajka czy książeczki, które pozwolą odwrócić jego uwagę od momentu wkłucia.


  • Po pobraniu miejsce wkłucia u dziecka należy uciskać 5-7 minut, co pozwoli uniknąć powstania ewentualnych siniaków.Ważne informacje:


Pobranie u dzieci wykonuje specjalista, który jest doświadczony w pobieraniu krwi u najmłodszych pacjentów, dlatego tak ważne jest odpowiednie zaznaczenie wieku dziecka podczas zamawiania usługi.


Pobranie krwi u dziecka może okazać się niełatwym zadaniem. Wymaga ono dużej współpracy rodziców, dziecka oraz specjalisty, która zaczyna się od momentu przygotowania przez rodziców maluszka do pobrania krwi.


Komfortowemu pobraniu krwi u dziecka może pomóc obecność dwóch osób, z którymi dziecko ma na co dzień kontakt.


Należy pamiętać, aby wykonywać profilaktyczne badania laboratoryjne ok. 3-4 tygodnie po ustąpieniu objawów infekcyjnych. 


Jeśli po kilku próbach w ciągu wizyty nie uda się pobrać krwi, należy rozważyć przeniesienie terminu wizyty na inny dzień.

Taką potrzebę można zgłosić specjaliście podczas wizyty lub kontaktując się z nami mailowo - pomoc@upacjenta.pl lub telefonicznie pod numerem 22 120 18 80.


 

Czy ten artykuł był pomocny?

To wspaniale!

Dziękujemy za opinię

Przepraszamy, że nie udało nam się pomóc!

Dziękujemy za opinię

Daj nam znać, jak możemy ulepszyć ten artykuł!

Wybierz co najmniej jeden powód
Wymagana weryfikacja captcha.

Wysłano opinię

Doceniamy Twój wysiłek i postaramy się naprawić artykuł