Przygotowanie próbki moczu u osoby dorosłej

Zmodyfikowano dnia Wed, 12 Apr 2023 o 04:03 PM

Jak przygotować próbkę moczu, którą odbierze specjalista w trakcie wizyty domowej?


Najlepiej oddać do badania pierwszą poranną próbkę moczu. Mocz należy zebrać do specjalnego pojemnika, który można zakupić w każdej aptece.

Nie należy zbierać moczu do słoików, ani żadnych plastikowych opakowań - tak pobrany mocz, może być przyczyną otrzymania wyników fałszywie dodatnich (stwierdzenia obecności substancji, której tak naprawdę nie było w próbce moczu). 

 


Jak krok po kroku przygotować próbkę:

  • Umyć dokładnie ręce wodą z mydłem.

  • Umyć zewnętrzne ujście cewki moczowej (kobiety rozchylają zewnętrzne wargi sromowe i przemywają okolicę ujścia ceki moczowej w kierunku od przodu do tyłu, a mężczyźni odciągają napletek i myją ujście cewki moczowej).

  • Pierwszą partię moczu należy oddać do toalety, a następną z tzw. środkowego strumienia bezpośrednio do pojemnika na mocz.

    Wystarczy około 20 ml moczu do badania, to około 1/3 kubeczka, a pozostałą partię moczu należy oddać do toalety.

 


Zwróć szczególną uwagę:

  • Podczas pobierania próbki moczu należy uważać, aby nie dotknąć brzegów pojemnika - mogłoby to spowodować zainfekowanie próbki moczu bakteriami występującymi na skórze.

  • Próbkę moczu należy pobrać przed wizytą specjalisty, najlepiej w ciągu 2 godzin poprzedzających wizytę. Jeżeli nie jest to możliwe - pojemnik z moczem należy schować do lodówki (może być tam przechowywany do 4 godzin).

  • Kobiety w czasie menstruacji i kilka dni przed, nie powinny oddawać moczu do badania, chyba, że lekarz zdecyduje inaczej.

  • Przed badaniem należy unikać wysiłku fizycznego - wysiłek wpływa na wynik i może sugerować lekarzowi proces chorobowy ze względu na ewentualną obecność biała w moczu.

  • Osoby suplementujące witaminę C, bądź zażywające preparaty wielowitaminowe, mogą mieć duże ilości kwasu askorbinowego w organizmie, który to przechodzi do moczu. Może to być przyczyną zaniżenia niektórych parametrów w moczu.

 

 

Czy ten artykuł był pomocny?

To wspaniale!

Dziękujemy za opinię

Przepraszamy, że nie udało nam się pomóc!

Dziękujemy za opinię

Daj nam znać, jak możemy ulepszyć ten artykuł!

Wybierz co najmniej jeden powód
Wymagana weryfikacja captcha.

Wysłano opinię

Doceniamy Twój wysiłek i postaramy się naprawić artykuł