Przygotowanie dziecka od 1 do 12 roku życia na pobranie krwi

Zmodyfikowano dnia Thu, 15 Feb 2024 o 09:16 AM

Oto kilka wskazówek pomocnych w przygotowaniu dziecka do badania krwi:

  • Wizyty dla dzieci najlepiej realizować w godzinach porannych, aby czas od przebudzenia do pobrania nie był zbyt długi.

  • Dzień przed wizytą specjalisty warto przygotować dziecko do wizyty i wytłumaczyć na czym polega pobranie, gdzie znajduje się krew i w jakim celu się ją pobiera, pozwoli to zmniejszyć lęk przed nową, nieznaną sytuacją.

  • Polecamy także wykonanie pobrania krwi u rodziców. Pokaże to dziecku, że pobranie nie jest przyjemne, ale da się je znieść - dzięki temu łatwiej będzie mu zaakceptować ukłucie. 

  • Dzieci do 3 roku życia do pobrania krwi nie powinny być na czczo - ostatni posiłek należy spożyć co najmniej 3 godziny przed pobraniem.

  • W przypadku dzieci starszych - powyżej 3 roku życia, stosuje się zasadę taką jak u osób dorosłych, gdzie najlepiej pobrać krew po około 12 godzinach od ostatniego posiłku.

  • Niezależnie od wieku dziecka, należy pamiętać aby ostatni posiłek był o niskim indeksie glikemicznym - tak aby nie wpłynął znacząco na badania.
    Produkty z niskim indeksem glikemicznym znajdziesz
     tutaj.


  • W dniu badania należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu dziecka, powinno wypić min. 100-150 ml wody na 30 min przed pobraniem.


  • Przygotuj numer PESEL dziecka -  najlepiej wpisany w książeczkę zdrowia dziecka - na wizycie specjalista uzupełni dane małego pacjenta.

  • Komfort dziecka tego dnia jest niezwykle istotny, dlatego prosimy o założenie ubrania nieuciskającego i odsłaniającego miejsce pobrania krwi.

  • Ułatwieniem dla dziecka z pewnością okażą się zabawki, bajka czy książeczki, które pozwolą odwrócić jego uwagę od momentu wkłucia.

  • Po pobraniu miejsce wkłucia u dziecka należy uciskać 5-7 minut, co pozwoli  uniknąć ewentualnych siniaków.

  • Na wizycie specjalista dobiera indywidualnie miejsce pobrania krwi, nie zawsze jest możliwe pobranie krwi z paluszka.
    Jeśli specjalista zdecyduje o możliwości pobrania krwi z paluszka, należy rozgrzać ręce dziecka pod ciepła wodą min. przez 3-5 minut tuż przed pobraniem.


  • Komfortowemu pobraniu krwi u dziecka może pomóc obecność i dwóch osób, z którymi dziecko ma na co dzień kontakt. Konieczna może okazać się pomoc specjaliście w postaci przytrzymania dziecka na swoich kolanach i unieruchomienia ręki aby nie spowodować niebezpieczeństwa zarówno dla dziecka jak i specjalisty.


  • Po pobraniu, dziecko dostanie odznakę dzielnego pacjenta. 

 

Ważne informacje:


Pobranie u dzieci wykonuje specjalista, który jest doświadczony w pobieraniu krwi u najmłodszych pacjentów, dlatego tak ważne jest odpowiednie zaznaczenie wieku dziecka podczas zamawiania usługi.


Należy pamiętać, aby wykonywać profilaktyczne badania laboratoryjne ok. 3-4 tygodnie po ustąpieniu objawów infekcyjnych. 


Jeśli po kilku próbach w ciągu wizyty nie uda się pobrać krwi, należy rozważyć przeniesienie terminu wizyty na inny dzień.

Taką potrzebę można zgłosić specjaliście podczas wizyty lub kontaktując się z nami mailowo - pomoc@upacjenta.pl lub telefonicznie pod numerem 22 120 18 80.


 

Czy ten artykuł był pomocny?

To wspaniale!

Dziękujemy za opinię

Przepraszamy, że nie udało nam się pomóc!

Dziękujemy za opinię

Daj nam znać, jak możemy ulepszyć ten artykuł!

Wybierz co najmniej jeden powód
Wymagana weryfikacja captcha.

Wysłano opinię

Doceniamy Twój wysiłek i postaramy się naprawić artykuł