Jak przygotować dziecko od 1 do 12 roku życia na pobranie krwi?

uPacjenta Zaktualizowano przez uPacjenta

Poniżej znajdziesz kilka kroków, jak przygotować swoje dziecko do badania krwi.

Krok 1

Dzień przed wizytą specjalisty przygotuj dziecko do wizyty i porozmawiaj z nim o pobraniu krwi. Wytłumacz mu, gdzie znajduje się krew, w jakim celu się ją pobiera i jak wygląda zabieg. Nigdy nie okłamuj i nie zaskakuj dziecka pobraniem krwi. Nawet jeśli wykazuje niepokój, staraj się zawsze mówić prawdę. 

Czego unikać w rozmowie z dzieckiem na temat pobrania krwi? 

  • Nie używaj słów na „B”, czyli „bać się” i „ból”. Nie używaj także innych nacechowanych negatywnymi emocjami wyrazów typu „wyrywać”, „wiercić” etc. Nawet nie wiesz, jak bujna może być wyobraźnia Twojego dziecka.
  • Nie oszukuj dziecka. Pobranie krwi nie jest przyjemnym doświadczeniem i dziecko powinno o tym wiedzieć. W związku z tym „Nie będzie bolało” może okazać się po prostu kłamstwem. 

Możecie również pobawić się w pobieranie krwi: załóż dziecku opaskę na rączkę i oglądaj żyłki, potem zamieńcie się rolami.

Krok 2

Przygotuj nr PESEL dziecka, najlepiej wpisany w książeczkę zdrowia dziecka.

Krok 3

Nie nastawiaj dziecka na pobranie krwi z palca, nie zawsze jest to możliwe.

Krok 4

W dniu badania nie zapomnij o prawidłowym nawodnieniu dziecka, małe dzieci mogą również zjeść lekkie śniadanie (dotyczy podstawowych badań jak np. morfologia, CRP). Dziecko powinno wypić min. 100-150 ml wody na 30 min przed pobraniem.

Krok 5

Dziecko powinno wypić min. 100-150 ml wody na 30 min przed pobraniem.

Krok 6

Ubierz dziecko wygodnie, najlepiej w krótki rękawek, aby specjalista miał łatwy dostęp do rączek.

Krok 7

Jeśli pobranie krwi dotyczy również rodziców, zaczynamy właśnie od nich. Warto pokazać dziecku, że masz się dobrze, że ból był akceptowalny. Dziecko otrzymując dobre wzorce, łatwiej zniesie ukłucie. Pobranie krwi traktujemy jako coś naturalnego.

Krok 8

Jeśli specjalista zdecyduje o możliwości pobrania krwi z paluszka, rozgrzewaj rączki dziecka pod ciepła wodą min przez 3- 5 min. tuż przed pobraniem.

Krok 9

Pomóż specjaliście. Posadź dziecko na swoich kolanach, przytrzymaj je i unieruchom rękę w razie konieczności. Dziecko nie może wyrwać się podczas pobrania, ponieważ jest to niebezpieczne dla zarówno dla niego jak i specjalisty.

Krok 10

Jeśli nie uda się pobrać krwi lub dziecko zdecydowanie odmawia współpracy pomimo próśb i tłumaczeń, nie irytuj się, nie płacz i nie wymuszaj na dziecku konieczności wykonania badania. Nie zastraszaj, nie przekupuj dziecka słowami „Jeśli nie dasz ręki, nie będzie nowej zabawki”. Takie zachowanie nie spowoduje poprawy stanu emocjonalnego u dziecka, a może wręcz zadziałać odwrotnie. 

Krok 11

Po pobraniu przytul dziecko, pochwal i powiedz mu, że jesteś z niego dumny. Uciskaj miejsce wkłucia 5-7 min, aby uniknąć siniaków. Jeśli masz ochotę, możesz podarować dziecku małą nagrodę. Od naszego specjalisty dostanie odznakę ulubionego pacjenta.

Pobranie krwi u dzieci nie jest łatwe, wymaga dużej współpracy rodziców, dziecka oraz specjalisty. Jeśli po kilku próbach nie uda się pobrać krwi, należy rozważyć przeniesienie terminu wizyty na inny dzień.

Taką potrzebę można zgłosić specjaliście podczas wizyty lub kontaktując się z nami mailowo - pomoc@upacjenta.pl lub telefonicznie pod numerem 22 120 18 80.

Aby specjalista zdążył na czas do następnego pacjenta, wizyta nie może trwać dłużej niż 40 min.

Jak się sprawdziliśmy?

Instrukcja przygotowania osoby dorosłej do pobrania krwi

Jak przygotować noworodka lub niemowlę do pobrania krwi?

Kontakt