Pozytywny wynik testu na koronawirusa – jak dalej postępować?

uPacjenta Zaktualizowano przez uPacjenta

1. Monitoruj objawy

W przypadku pozytywnego testu serologicznego wynik należy potwierdzić badaniem wykonywanym metodą Real Time-PCR, czyli wykonać wymaz na koronawirusa.

Gdy podczas izolacji domowej stan zdrowia zacznie się pogarszać, należy wezwać karetkę pogotowia, informując przy tym o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Pogorszenie objawów może obejmować trudną do zbicia gorączkę powyżej 39 stopni, krwawienie z nosa, bóle w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu czy wybroczyny na skórze.

2. Często dezynfekuj przedmioty w swoim otoczeniu

W przypadku dodatniego wyniku testu na koronawirusa często dezynfekuj powierzchnie takie jak klamki, armatura łazienkowa, blaty kuchenne, urządzenia i telefony. Amerykański Czerwony Krzyż zaleca także, aby unikać dzielenia się przedmiotami gospodarstwa domowego, czyli szklankami, przyborami kuchennymi, ręcznikami i pościelą z innymi domownikami. Jeśli osoba zakażona koronawirusem używa któregokolwiek z tych przedmiotów, należy je dokładnie umyć, zdezynfekować lub wyprać.

3. Pamiętaj, że osoby mieszkające z zakażonym powinny zostać w domu

W celu zapobiegnięcia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, osoby mieszkające z pacjentem ze zdiagnozowanym koronawirusem, powinny poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Osoba opiekująca się zakażonym musi przede wszystkim dbać o środki bezpieczeństwa i często myć ręce, nosić maseczki oraz rękawiczki, a także starać się w sposób bezdotykowy podawać choremu jedzenie. 

Jeśli masz pozytywny wynik PCR i mieszkasz sam, artykuły codziennego użytku zamawiaj telefonicznie lub przez Internet z bezdotykowym odbiorem.

4. Regularnie wietrz mieszkanie

Światowa Organizacja Zdrowia bada jeszcze zdolność koronawirusa do utrzymywania się w powietrzu. Jednak na ten moment specjaliści zakładają, że wirusem łatwiej się zarazić w pomieszczeniach o ograniczonej wentylacji. Dlatego zadbaj o regularną cyrkulację powietrza, która ułatwia usuwanie cząsteczek wirusa z przestrzeni, w której przebywasz. 

Jak się sprawdziliśmy?

Jak się przygotować do badania na koronawirusa?

Kontakt