Jak się przygotować do badania na koronawirusa?

uPacjenta Zaktualizowano przez uPacjenta

Jeszcze przed przyjściem specjalisty przewietrz pomieszczenie, w którym ma odbyć się pobranie. Pamiętaj, że wszystkie przejścia do miejsca pobrania powinny być drożne, a drzwi otwarte. Załóż na nos i usta maseczkę, którą możesz ściągnąć jedynie na czas pobierania materiału. Ponadto jeśli chcesz dobrze przygotować się do badania, pamiętaj o kilku ważnych zasadach, dzięki którym unikniesz konieczności powtarzania procesu diagnostycznego.

Badanie w formie wymazu

Pamiętaj, by przed pobraniem być na czczo lub nie spożywać posiłków na trzy godziny przed pojawieniem się specjalisty. Jeśli nie jest to możliwe, chwilę przed badaniem możesz przepłukać usta przegotowaną wodą. Zanim diagnosta pobierze wymaz, nie myj zębów, nie stosuj płynów do płukania jamy ustnej, nie żuj gum ani nie stosuj żadnych tabletek na gardło. 

Ponadto przed wymazem zachowaj również minimum 2-godzinny odstęp od przyjmowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych, takich jak krople, maść czy aerozol. Przed pobraniem materiału nie przepłukuj i nie wydmuchuj nosa. Osoby korzystające z protez zębowych powinny je wyjąć.

Badania na przeciwciała koronawirusa

W przypadku badań na przeciwciała koronawirusa specjalista pobiera krew żylną pacjenta. Wówczas proces postępowania przed pobraniem jest podobny do standardowego pobrania krwi do badań takich jak morfologia czy CRP. Pacjent nie musi być na czczo, a dodatkowo najlepiej aby wypił szklankę wody na 30 minut przed pobraniem. 

Jak się sprawdziliśmy?

Wymaz na koronawirusa – odpowiadamy na Wasze pytania!

Kontakt