Wymaz na koronawirusa – odpowiadamy na Wasze pytania!

uPacjenta Zaktualizowano przez uPacjenta

Codziennie dostajemy od Was wiele pytań dotyczących badań na koronawirusa, a szczególnie testów genetycznych wykonywanych metodą Real Time PCR. Postanowiliśmy zebrać je w jednym miejscu wraz z odpowiedziami. Mamy nadzieję, że taki zbiór będzie dla Was pomocny!

Jakie testy na COVID-19 macie Państwo w swojej ofercie?

W ofercie uPacjenta znajdują się zarówno badania na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 jak i badania genetyczne realizowane metodą Real Time PCR. Więcej o rodzajach testów pisaliśmy w osobnym artykule dotyczącym badań na koronawirusa.

Czym różnią się badania na przeciwciała od wymazu?

Testy na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 są informacją na temat tego, czy pacjent przebył zakażenie koronawirusem w przeszłości (przeciwciała IgG) lub czy obecnie jego organizm nie wytwarza nowych przeciwciał, co może wskazywać na to, że jest obecnie chory (przeciwciała IgM lub IgA). Badania te wykonywane są z krwi, natomiast wymaz pobierany jest z gardła lub nosogardzieli. Wymaz jest informacją na temat obecnie toczącego się zakażenia i jako badanie genetyczne jest znacznie dokładniejszy i bardziej wiarygodny niż testy wykrywające przeciwciała z krwi. W przypadku pozytywnego wyniku przeciwciał zaleca się wykonanie wymazu, potwierdzającego aktualnie toczącą się infekcję. Więcej na temat badań i różnicy pomiędzy nimi przeczytasz w osobnym artykule dotyczącym testów na przeciwciała.

Wymaz na koronawirusa

Czym jest wymaz na koronawirusa?

Jest to badanie genetyczne, umożliwiające diagnozę stanu zdrowia pacjenta pod kątem koronawirusa. To jedyny test na SARS-CoV-2 rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia. Wykonują go m.in. specjaliści w szpitalach, by zweryfikować stan zdrowia pacjentów, posiadających objawy COVID-19 lub w celu przyjęcia na oddział, aby upewnić się, że pacjent nie jest chory mimo braku objawów.

Po ilu dniach od kontaktu z osobą chorą na COVID-19 powinienem wykonać wymaz?

Test wykazuje największą czułość dzień po pojawieniu się charakterystycznych objawów klinicznych lub siedem do dziewięciu dni od potencjalnego kontaktu z osobą zakażoną. Jeśli nie posiadasz objawów, warto poczekać z wykonaniem testu do siedmiu dni od potencjalnego zakażenia.

Jak wygląda realizacja wymazu?

Wykonanie wymazu polega na pobraniu materiału specjalną wymazówką, przypominającą dużą pałeczkę do uszu, z gardła lub nosogardzieli i trwa kilkanaście sekund.

Realizacja wymazu metodą RT-PCR w uPacjenta

Dlaczego jeśli chcę wykonać wymaz, muszę wybrać ścieżkę dla „osób z objawami”?

Po wybraniu ścieżki dla „osób z objawami” odblokowuje się możliwość zamówienia specjalisty w specjalnym kombinezonie biologicznym. Dzięki temu specjalista pobierający wymaz będzie mógł użyć najwyższych możliwych zabezpieczeń podczas pobierania wymazu niezależnie od tego czy pacjent posiada objawy COVID-19 czy nie.

Rozdzieliliśmy te dwie ścieżki zamówienia również po to, by osoby realizujące wymazy w kierunku COVID-19 nie miały styczności ze specjalistami wykonującymi standardowe pobrania krwi oraz badania wykrywające przeciwciała anty-SARS-CoV-2 z krwi.

Dlaczego nie mogę zamówić wymazu telefonicznie?

Zamówienie wymazu możliwe jest tylko online przez stronę ze względu na bezpieczeństwo i ograniczanie kontaktu pacjenta z przedmiotami (m.in. terminalem płatniczym), które są w użyciu specjalisty oraz innych pacjentów.

Czy mogę zamówić wymaz dla więcej niż jednej osoby w ramach jednej wizyty w domu?

Tak. W ramach jednej wizyty możemy wykonać wymazy u maksymalnie trzech osób.

Jak mam przygotować się do wymazu?

Przed pobraniem wymazu bądź na czczo lub nie spożywaj posiłków na trzy godziny przed pojawieniem się specjalisty. Jeśli nie jest to możliwe, na chwilę przed badaniem przepłucz usta przegotowaną wodą. Nie myj zębów, nie stosuj płynów do płukania jamu ustnej, nie żuj gumy ani nie stosuj tabletek na gardło. Zachowaj również dwugodzinny odstęp od przyjmowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych takich jak np. krople, maści czy aerozole. Przed realizacją wymazu nie przepłukuj ani nie wydmuchuj nosa. Jeśli korzystasz z protez zębowych, wyjmij je.

Jak zabezpieczony jest specjalista, wykonujący wymaz?

Specjalista ubrany jest w specjalny kombinezon ochrony biologicznej, maseczkę FFP3, rękawiczki jednorazowe, ochraniacze na buty oraz środki dezynfekujące.

Jaki jest czas oczekiwania na wynik wymazu PCR?

Jest to badanie genetyczne, dlatego wynik powinien być dostępny maksymalnie do czterech dni roboczych. Możliwe, że pojawi się on szybciej, dlatego warto sprawdzać dostępność wyniku codziennie na stronie www.wyniki.diag.pl. Jednak nie możemy zagwarantować szybszego wydania wyniku ani wpłynąć na jego przyspieszenie, ponieważ każde badanie laboratoryjne ma swój proces badawczy, którego nie da się skrócić. 

Co dzieje się w sytuacji, gdy otrzymam wynik pozytywny potwierdzający zachorowanie na koronawirusa?

Każdy pozytywny wynik testu genetycznego wykonywanego metodą RT-PCR przekazywany jest przez laboratorium do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Po otrzymaniu takiego wyniku warto od razu samodzielnie skontaktować się z sanepidem i uzyskać dalsze instrukcje. 

W jakich miastach mogę zrealizować wymaz w domu z uPacjenta?

Wymazy na koronawirusa realizujemy w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Trójmieście oraz Łodzi.

Jak się sprawdziliśmy?

Jak się przygotować do badania na koronawirusa?

Jak przygotować się do wizyty w dobie koronawirusa?

Kontakt