Przygotowanie próbki moczu u osoby dorosłej

uPacjenta Zaktualizowano przez uPacjenta

Jak przygotować próbkę moczu, którą odbierze specjalista w trakcie wizyty domowej?

Najlepiej oddać do badania pierwszą poranną próbkę moczu. Mocz należy zebrać do specjalnego pojemnika, który można zakupić w każdej aptece.

Nie należy zbierać moczu do słoików, ani żadnych plastikowych opakowań - tak pobrany mocz, może być przyczyną otrzymania wyników fałszywie dodatnich (stwierdzenia obecności substancji, której tak naprawdę nie było w próbce moczu). 

Jak krok po kroku przygotować próbkę:

  • Umyć dokładnie ręce wodą z mydłem.
  • Umyć zewnętrzne ujście cewki moczowej (kobiety rozchylają zewnętrzne wargi sromowe i przemywają okolicę ujścia ceki moczowej w kierunku od przodu do tyłu, a mężczyźni odciągają napletek i myją ujście cewki moczowej).
  • Pierwszą partię moczu należy oddać do toalety, a następną z tzw. środkowego strumienia bezpośrednio do pojemnika na mocz.
    Wystarczy około 20 ml moczu do badania, to około 1/3 kubeczka, a pozostałą partię moczu należy oddać do toalety.

Zwróć szczególną uwagę:

  • Podczas pobierania próbki moczu należy uważać, aby nie dotknąć brzegów pojemnika - mogłoby to spowodować zainfekowanie próbki moczu bakteriami występującymi na skórze.
  • Próbkę moczu należy pobrać przed wizytą specjalisty, najlepiej w ciągu 2 godzin poprzedzających wizytę. Jeżeli nie jest to możliwe - pojemnik z moczem należy schować do lodówki (może być tam przechowywany do 4 godzin).
  • Kobiety w czasie menstruacji i kilka dni przed, nie powinny oddawać moczu do badania, chyba, że lekarz zdecyduje inaczej.
  • Przed badaniem należy unikać wysiłku fizycznego - wysiłek wpływa na wynik i może sugerować lekarzowi proces chorobowy ze względu na ewentualną obecność biała w moczu.
  • Osoby suplementujące witaminę C, bądź zażywające preparaty wielowitaminowe, mogą mieć duże ilości kwasu askorbinowego w organizmie, który to przechodzi do moczu. Może to być przyczyną zaniżenia niektórych parametrów w moczu.

Jak się sprawdziliśmy?

Przygotowanie próbki moczu u noworodków i niemowląt

Instrukcja przygotowania osoby dorosłej do pobrania krwi

Kontakt